Slovesnost ob vstopu Baške grape med Gorniške vasi
19.05.2025
Baška grapa kot četrta slovenska članica vstopa v mednarodno družino Gorniške vasi, ki združuje alpske kraje, ki svoj turizem razvijajo na temeljih gorniške tradicije, predvsem osnovnih gorniških dejavnosti, brez velike turistične infrastrukture in s trajnostnim pristopom. Slovesnost ob vstopu Baške grape v mrežo Gorniške vasi bo v soboto, 24. maja 2025, ob 11. uri v Domu krajanov v Stržiščah.
V soboto, 24. maja 2025, bo ob 11. uri v okviru prireditve 3. Stržiškarski dan cvetja Črne prsti v Domu krajanov v Stržiščah slavnostni podpis listine ob vstopu Baške grape v mednarodno mrežo Gorniške vasi. Delu Občine Tolmin so naziv Baška grapa - gorniška vas uradno podelili 10. decembra 2024 v Innsbrucku, Baška grapa pa se s slovesnostjo pridružuje trem slovenskih članicam te ugledne mednarodne družine, in sicer Jezerskemu, Lučam in Dovjem-Mojstrani.
Članice mreže Gorniške vasi (Bergsteigerdörfer) si prizadevajo za trajnostni razvoj, sonaravni turizem, ohranjanje kulturne krajine in krepitev življenja v gorskih skupnostih. Članice omrežja v praksi udejanjajo trajnostni razvoj in cilje ter protokole Alpske konvencije, med drugim turizem, ki temelji na doživljanju in opazovanju narave, s poudarkom na pohodništvu in dejavnostih, ki ne zahtevajo velike turistične infrastrukture, gorsko kmetovanje in gozdarstvo z lokalnimi produkti in proizvodi, varovanje narave in pokrajine, trajnostno mobilnost, ohranjen in živ karakter gorskih vasi. Projekt vodi Planinska zveza Avstrije (ÖAV) v sodelovanju s planinskimi zvezami Južne Tirolske (AVS), Nemčije (DAV), Italije (CAI), Švice (SAC) in Slovenije (PZS), kjer je nacionalni nosilec Planinska zveza Slovenije.
Projektna skupina je med letoma 2019 in 2025 izvedla vrsto aktivnosti, ki so vodile do uradne vključitve v mrežo, med drugim pripravo promocijskega gradiva, spletne strani in vsebin za družbena omrežja. Pomemben korak je bila tudi pridobitev enajstih lokalnih partnerjev projekta. Leta 2025 je izdala brošuro Baška grapa - neokrnjena narava in srčni ljudje, ki bo izšla v štirih jezikih in obiskovalcem ponuja koristne smernice za pohodništvo ter ogled kulturnih in naravnih znamenitosti.
Kulturni program bodo oblikovali: Manca Špik, Vokalna skupina Snežet, Kariške čečje, otroški pevski zbor OŠ Simona Kosa Podbrdo ter moderatorki Marjana Gerčman in Martina Kolenc Novak. Sledili bosta pogostitev in druženje ob tipičnih domačih jedeh, predstavitev lokalne ponudbe na stojnicah ter glasba ansambla Damačica.
Obiskovalcem priporočamo uporabo organiziranega kombi prevoza z železniške postaje Hudajužna in Podbrdo. Zaželen je prihod z vlakom.
Organizator dogodka je Občina Tolmin v sodelovanju s PD Podbrdo, KTT Društvom Baška dediščina, KS Stržišče, TD Podbrdo in PD Bohinjska Bistrica.
Vljudno vabljeni!
Tomaž Štenkler,
predsednik PD Podbrdo in vodja projekta
Jože Rovan,
predsednik Planinske zveze Slovenije