Weather forecast - Kärntner Storschitz / Pristovški Storžič
Weather forecast Kärntner Storschitz / Pristovški Storžič:
Updated: 2. 05. 2026 02:15
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 5 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 0% |
|
| 5h |
 |
| 4 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 8h |
 |
| 5 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 11h |
 |
| 6 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 14h |
 |
| 9 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 17h |
 |
| 9 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 20h |
 |
| 9 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 23h |
 |
| 8 °C |
| 0 |
| 0% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 8 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 0% |
|
| 5h |
 |
| 9 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 8h |
 |
| 8 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 11h |
 |
| 8 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 14h |
 |
| 10 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 17h |
 |
| 11 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 20h |
 |
| 10 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 23h |
 |
| 10 °C |
| 0 |
| 80% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 10 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 99% |
|
| 5h |
 |
| 9 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 8h |
 |
| 9 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 11h |
 |
| 9 °C |
| 0 |
| 20% |
|
| 14h |
 |
| 10 °C |
| 0 |
| 79% |
|
| 17h |
 |
| 10 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 20h |
 |
| 8 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 23h |
 |
| 7 °C |
| 0 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 6 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,29 |
| Cloud cover: | 99% |
|
| 5h |
 |
| 6 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 8h |
 |
| 6 °C |
| 0 |
| 20% |
|
| 11h |
 |
| 6 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 14h |
 |
| 6 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| 7 °C |
| 0,33 |
| 93% |
|
| 20h |
 |
| 7 °C |
| 0,09 |
| 93% |
|
| 23h |
 |
| 6 °C |
| 0,03 |
| 98% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 7 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,03 |
| Cloud cover: | 99% |
|
| 5h |
 |
| 7 °C |
| 0,63 |
| 99% |
|
| 8h |
 |
| 8 °C |
| 0,63 |
| 99% |
|
| 11h |
 |
| 10 °C |
| 2,46 |
| 93% |
|
| 14h |
 |
| 8 °C |
| 2,83 |
| 96% |
|
| 17h |
 |
| 8 °C |
| 3,23 |
| 99% |
|
| 20h |
 |
| 8 °C |
| 1,76 |
| 99% |
|
| 23h |
 |
| 7 °C |
| 0 |
| 99% |
|
Weather forecast for the location Kärntner Storschitz / Pristovški Storžič. Kärntner Storschitz / Pristovški Storžič is a mountain in the Karawanks mountain range (
Austria) at an altitude of 1759 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Apače / Abtei,
Bad Eisenkappel,
Dom pod Storžičem,
Grintovec,
Jezerski vrh,
Kamniško sedlo,
Kokrsko sedlo,
Krvavec,
Krvavec (rotating webcam),
Logarska dolina,
Obir,
Paulitschsattel,
Solčava,
Veliki Zvoh,
Zell / Sele,
Zgornje Jezersko
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website